Alüminyum levha görünüm ve direnç açısından yüksek mukavemetli ürünlerdir. Alaşımına göre korozyona dayanıklı ve kolay şekil alabilen alüminyum levha elektrik ve ısı iletkenliği yüksek olan malzemedir. Sektörde ince olan levhalara sac kalın olanlara ise plaka adı verilmektedir. İnce levhalar genel olarak reklam, otomotiv, makine sektörü gibi alanlarda kullanılırken, kalın olanları ise kalıp, makine sanayi alanlarında yaygın olarak kullanılır. Osmanlı alüminyum olarak sektör ihtiyacınıza uygun alüminyum levha ürünleri satışı yapmaktayız.

Alüminyum Levha Eloksal Kaplama

Alüminyum levhalara hem görünüm hem dış etkenlere karşı dayanıklılığını, korozyon direncini arttırmak için yapılan anodik oksidasyon işlemi uygulanarak levhaların kaplanmasına eloksal kaplama denir. Alüminyum levhalar birçok alanda elkosal kaplanarak kullanılır. Bu sayede daha dekoratif ve dirençli olma özelliği kazanır. Eloksal işlemi ile kaplanan alüminyum levhalar sertleşir. Her alaşımın kimyasal özelliklerine göre eloksal kaplanma kabiliyetleri mevcuttur.

Mat, Parlak ve Satine Naturel Eloksal

Eloksallı Alüminyum Levha dendiğinde akla ilk olarak mat gümüşümsü renkteki alüminyum levha gelir. Ancak eloksal işlemi istenilen renkte yapılabilmektedir. Satineli eloksal işleminde ise levhalara fırça izi şeklinde yatay çizgiler bulunan ve dekoratif olarak çok kullanılan bir alüminyum levha ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak eloksallı alüminyum levha; dekoratif ve görsellik gerektiren yerlerde paslanmaması ve sert olması istenen alanlarda kullanılır. Alüminyum levhalara uygulanan özel uygulamalar ile mat, parlak veya satine natürel eloksal levha ürünleri elde edilir.

Alüminyum Levha ve Alüminyum Profil Eloksal Kaplama

Alüminyum levhalar endüstriyel uygulamalar için farklı yüzey işlemlerine tabi tutulur. Bu yüzey işlemlerinden birisi de eloksal kaplama yöntemidir. Eloksal kaplama, alüminyum metaline özgü bir kaplama metodudur. Farklı korozif ortamlarda alüminyum direnci yetersiz kalır. Bu nedenle alüminyum profillerin eloksal ile kaplanması gerekir.

Eloksal Kaplama Nedir?

Mekanik ve elektrokimyasal işlemlerle alüminyum ürünlerin yüzey kaplama çalışmalarına eloksal kaplama denir. Kullanıldığı alana göre dayanıklılığı değişen alüminyum profiller eloksal işlemi uygulanarak kullanılır.

Alüminyum Levha ve profillerde Eloksal Kaplaması Neden Yapılır?

Anodizasyona maruz kalan yüzeyler için eloksal kaplama birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar;

 • Korozyonu önler ve direnci arttırır.
 • İstenilen renkte eloksal kaplama yapılır.
 • Dekor açısından estetik bir görünüme sahiptir.
 • Yalıtkanlık derecesi artar.
 • Isı yalıtımında yüksek performans sergiler.

Alüminyum Levha ve profillerde Eloksal Kaplama Süreçleri

Eloksal kaplama süreçleri kimyasal ve mekanik olarak iki gurupta yapılır.

Kimyasal süreçler;

 • Yağlama
 • Matlaştırma
 • Parlatma

Mekanik işlemler;

 • Polisaj
 • Satinaj
 • Çapak alma
 • Kumlama

Alüminyum levha eloksal kaplama işleminde istenilen renk kullanılır. Bu renkler genel olarak sektör taleplerine göre belirlenmektedir. Her renk ve modellerde üretilen eloksallı alüminyum levha ürünlerini firmamızdan sipariş verebilir, ürünler hakkında detaylı bilgiyi uzman ekiplerimizden alabilirsiniz.