Alüminyum Nedir?

Alüminyum gümüş renginde bir metaldir. Element tablosunda yer alan alüminyum metali simgesi Al’ dir, atom numarası 13’ tür. Doğada genel olarak boksit cevheri halinde yer alır. Alüminyum oksidana karşı üstün direnç gösterir ve bu nedenle pek çok çeşitli alanlarda kullanıma uygun hale gelir. Endüstri, sanayi, yapı-inşaat sektörü gibi alanlarda kullanılmakta olup dünya ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir.
Alüminyum’ dan üretilen bileşenler uzay ve havacılık sektörü için de vazgeçilmez bir üründür. Hafif, yüksek dayanım özelliği sayesinde kullanıcılarına birçok avantajlar sağlamaktadır.

Alüminyum Özellikleri

Dünyada en çok bulunan metallerden olmasına karşılık, saf halde bulunmadığından geç keşfedilen bir metaldir. Bu nedenle Genç Metal adını almıştır. Geç keşfedilmesine rağmen alüminyum hafiflik, kolay şekillenme, alaşımlandırma, ısıl işlem tatbiki ile yüksek dayanıklılık kazanma, yüksek ısı ve elektrik iletkenliği yapar. Yüzeyinin çeşitli şekillerde kaplanması ile renklendirilebilme özelliğinden dolayı kısa zamanda birçok endüstrinin vazgeçilmez metali olmuştur. Demir ve çelikten sonra en çok kullanılan metal haline gelmiştir.

Alüminyum Tarihi

Alüminyum, Dünyada ilk defa 1885 yılında Paris'te teşhir edilmiştir. Birincil alüminyum üretimi ilk, 1888'de Fransız Herault ve Amerikan Hall' in bulduklari (Hall-Herault yöntemi)yöntemle elde edilmiştir. Alüminyum kullanımı son 25 yıl içinde ise hızlı bir tempoda yaygınlaşmıştır. Alaşımlandırıldığında yoğunluğundaki küçük artışlara karşın, dayanıklılığında gözle görülür artış olur. Dayanıklılığının ağırlığına oranla çok yüksek olması en önemli özelliğidir. 660 °C 'de ergir, 2056 °C 'de kaynar. Alüminyum elde edilen mineraller: Boksit, Nefelin, Alünit, Kil.

Alüminyum ürünler iki yöntemle üretilir: 
1-Ekstrüzyon; Profil üretimi 
2-Haddeleme; Levha, folyo üretimi
 Alüminyumun yüzey işlemleri ve renklendirmesi iki yöntemle yapılır: 
1-Eloksal 
2-Elektrostatik Toz Boya 
Türkiye'de birincil alüminyum üretimine 1974 yılında Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde başlanmıştır. Ülkemizde tüketim Dünya ülkelerine göre kişi başına düşük seviyelerde kalmıştır. Kişi başına yıllık alüminyum tüketimi ABD'de 27 kg, Avrupa'da 13 kg, Türkiye' de ise 3 kg dır.

Alüminyum Neden Tercih Edilir?

Alüminyum metali özellikleri bakımından doğada en kolay bulunan ve kullanıma elverişli bir metaldir. Osmanlı alüminyum firmamız ihtiyacınıza uygun alüminyum çeşitleri tedariğinde sektörde en çok tercih edilen firmadır. Peki müşterilerimizin alüminyum ihtiyacı neden doğar? Alüminyum tercih sebepleri nelerdir?
Alüminyum hafiftir.
Mevsim koşullarına, yiyecek ürünlerine ve günlük hayatımızda kullanılan sıvı ve gazlara karşı korunaklıdır.
Yansıtma özelliği yüksek olduğu için enerji sağlanmasında etkin rol oynar. Yansıtma özelliği gümüş renginden dolayı kaynaklanır ve gerek iç mimari gerek dış mimaride rahatlıkla kullanılır.
Elastik bir malzemedir ve kolay şekil alabilir.
Darbelere karşı dayanıklıdır, düşük sıcaklıkta mukavemeti azalmaz.
Kolay işlenebilir, ısı ve elektriği bakır kadar kolay iletir.

Alüminyum Kullanım Alanları

Alüminyum metali kolay soğur ve ısıyı emer. Bu nedenle soğutma sanayisinde rahatlıkla kullanılabilir. Bakırdan ucuz ve daha uygun fiyatlı olması nedeni ile en çok tercih edilen üründür. Kolay işlenmesi, şekil alabilmesi nedeni ile yapı-inşaat sektöründe alüminyum tercih edilir.

Hafif özelliği ile uçak, uzay, taşıt araçlarında sıklıkla kullanılır. İletkenlik özelliği elektrik-elektronik araçların yapımında kullanıma elverişli kılar. Parlak, yansıma ve şık görünümü dekoratif amaçlı dizayn tasarımlarında kullanılır. Dayanıklı yapıya sahip olduğu için dış cephe kaplamalarında tercih edilir. Ulaştırma, inşaat ve ambalaj sektöründe yeni teknolojilerin de etkisi ile kullanıma katkı sağlar.

Alüminyum ulaşım, inşaat, ambalaj, aydınlatma, dekoratif motiflerde, gemicilik, endüstrinin birçok alanında yaygın kullanılan metaldir. Osmanlı alüminyum firması olarak sektörün ihtiyaç duyduğu alüminyum ürünlerini sizlerle buluşturuyoruz. 21. Yüzyıl metali olarak bilinen alüminyum ürün çeşitlerimizi Türkiye’ nin her noktasına ulaştırıyoruz. Türkiye genelinde alüminyumda çözülmesi gereken özel ihtiyaçlarda hizmette sınır tanımıyoruz. Alüminyumda ihtiyaç duyulan her kesime cevap verebilecek alt yapımız ve potansiyelimiz mevcuttur.